Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Penis Protezi

İktidarsızlık Sorununa Penil Protez Çözümü

Son yıllarda artan oranlarda görülen erektil disfonksiyon yani iktidarsızlık, pek çok erkeğin kâbusu durumundadır. 40 yaşından itibaren her yaştaki erkeğin karşılaşabileceği iktidarsızlık, 40-50 yaş arası erkeklerin yaklaşık yarısında görülmektedir. Erkek cinsel organında görülen sertleşme bozuklukları; vajinaya girişi sağlayacak kadar sertleşememe ya da sertleşmenin yeteri kadar sürdürülememesi şeklinde gerçekleşmektedir.

İktidarsızlık; çeşitli kalp hastalıkları, diyabet, tansiyon, sinir sistemi kaynaklı hastalıklar, hormonal bozukluklar, damar sertliği gibi rahatsızlıklar sonucu oluşabileceği gibi ameliyat ve yaralanmalar, kronikleşmiş bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, madde bağımlılığı ve sigara da iktidarsızlığa sebep olmuş olabilir. Bunun dışında, fiziksel hiçbir sorunu bulunmayan sağlıklı bireylerde de psikolojik nedenlere bağlı olarak iktidarsızlık görülebilmektedir. İlerleyen yaşla birlikte erkeklerde iktidarsızlık görülme riski de artmaktadır.

İktidarsızlık sorununun çözümünde öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden olumlu bir sonuç elde edilemezse diğer iktidarsızlık yöntemlerine başvurulur. Çeşitli damar ameliyatlarından da herhangi bir sonuç elde edilememesi ya da bu ameliyatların sakıncalı olduğu, yarar sağlamayacağı öngörülen durumlarda son çözüm olarak penil protez yöntemi kullanılır.

Penil protez, iktidarsızlık tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemlerden biridir. Penis içine yerleştirilen protezler, katlanabilir ya da şişirilebilen pompalı protezler şeklinde 2 farklı türde olabilir. Katlanabilir protezler; sertliği sürekli devam ederken katlanabilme özelliği de olan protezlerdir. Sürekli sert halde olması, suni bir yapı gibi görünmesine neden olabilmektedir. Pompalı protezler ise şişirilip istenildiğinde söndürülebilen mekanizmaya sahip protezlerdir. Ve doğal işleyişe yakın bir görüntü sergilemektedirler.

Penil protez ameliyatları genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat, takılacak penis protezine bağlı olarak 45 dakika ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyat bölgesi özel amaçlı temizlik maddeleriyle dezenfekte edilerek ameliyata hazırlanır ve etkili antibiyotikler kullanılır. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi kişinin iyileşmesine bağlı olarak 2-5 gün sürebilir. Etkili antibiyotik kullanımı en az 2 gün daha süreceğinden hastanede kalış süresi de değişkenlik gösterecektir.

Penil protez ameliyatları, penisin sürekli dik durmasını ve sertleşmenin devamlılığını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ameliyat, cinsel istek duymanıza ya da penis boyunda değişime neden olmaz.

Penil protez haricinde erkeklerde görülen infertilite (kısırlık) için de sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

map-marker
Torun Center, Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 74/186 A, D:Blok B1 Şişli/İstanbul