Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı

Obezite ameliyatı, obezite ameliyatları yaygınlaştıkça daha çok sorulan bir soru haline gelmiştir. Geçtiğimiz bir iki sene öncesine kadar sadece tüp mide veya mide küçültme ameliyatı olarak bilinen obezite cerrahisi şimdilerde ise , ameliyat olmayı düşünen kişiler tarafından sıklıkla irdelenmekte ve araştırılmaktadır. Bu yazıda obezite ameliyatı çeşitleri hakkında genel bilgi ve son yıllarda tüm dünyada  obezite cerrahisinde en çok tercih edilen ameliyat çeşitlerini özetlemeyi amaçladık.

Obezite ameliyatlarında kişiyi zayıflatmak amacı ile temelde iki farklı yol kullanılır.

Birincisi ; mide hacmini küçülterek yenilen gıda volümünü azaltan ve ‘’restriktif ‘’ prosedürler olarak bilinen yeme kapasitesini kısıtlayan ameliyatlardır.

İkicisi ise; ince bağırsakların bir bölümünü gıda geçişine kapatarak besinlerden elde edilen kalori miktarını azaltan, ‘’malasorbatif’’ yani emilim bozucu ameliyatlardır.

Her iki etkiden de aynı anda faydalana prosedürler ise kombine ameliyatlar olarak bilinir. Mide hacmini küçülterek alınan gıda miktarını azaltan obezite ameliyatı çeşitleri; mide kelepçesi ( gastrik band) ve tüp mide ( sleeve gastrektomi) ameliyatlarıdır. Mide kelepçesi 1990 lı yıllarda çok popüler olsa da kalıcı etki sağlamaması ve kelepçeye bağlı ciddi komplikasyonlar (yan etkiler) nedeni ile günümüzde terk edilme noktasına gelmiştir. Dünyada çok az klinikte uygulanmaya devam etmektedir. Tüp mide ameliyatı ise giderek popülerliği artmakta ve şu an dünyada ve ülkemizde en sık uygulanan prosedür olma yolunda ilerlemektedir. Mide küçültmeye ek olarak emilim bozan ameliyatlardan en çok bilinen ve uygulananları ise gastrik bay pass ameliyatlarıdır. Roux-y ve mini-gastrik by pass iki farklı çeşitidir. Roux-y gastrik bay pass prosedürü kuzey Amerika da sıklıkla uygulanırken mini bay pass ameliyatı Avrupa ve Asya da daha popülerdir.

Peki son yıllarda dünya da en çok tercih edilen obezite cerrahisi çeşitleri nelerdir?

Dünya genelinde en çok obezite ameliyatı yapılan Amerika Birleşik Devletleri dir. Yılda ortalama 300 – 400 bin obezite ameliyatı yapılmakta olup safra kesesi ameliyatından sonra en çok yapılan genel cerrahi ameliyatıdır. Geçtiğimiz bir iki yıla kadar gastrik bay pass ameliyatı altın standart olarak tarif edilmiş ve en sık uygulanan obezite ameliyatı çeşiti olmuştur. Fakat son iki yıldır tüp mide ameliyatı gastrik bay ameliyatını geçmiştir. 2017 yılı itibari ile yapılan obezite ameliyatlarının %57 si tüp mide ( sleeve gastrektomi) ve %33 ü de gastrik bay pass olmuştur. Biz kliniğimizde hastanın yandaş hastalıklarını göz önüne alarak karar vermekteyiz. Yaptığımız ameliyatların yüzde 90 dan fazlasını tüp mide ameliyatı oluşturmaktadır.

map-marker
Torun Center, Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 74/186 A, D:Blok B1 Şişli/İstanbul