Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burun estetiği estetik operasyonlarının içerisinde en sık tercih edilen uygulamadır. Burun kısmında doğumsal sorunların oluşması veya daha sonra meydana gelen travma sonucunda meydana gelen şekil bozuklukları bu estetik ile giderilir. Meydana gelen şekil bozuklukları görsel açıdan rahatsızlık verse de solunum bozukluğu gibi sorunlara da yol açmaktadır.

Burun estetiği hangi nedenden dolayı yapılacak olursa olsun ilk hedef burunda ki solunum yolu sıkıntısını çözmek olmalıdır. Bu ameliyata karar veren kişiler için burun dokularının bu operasyona uygun olup olmadığı cerrah tarafından kontrol edilmelidir. Yapılan ameliyat oldukça ciddiyet isteyen bir ameliyat olduğu için alanında uzman olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. Erkekler de ve kadınlarda yapılan burun estetiği için beklenen sonucun tam olarak elde edilmesi için 6-12 ay arasında bir sürecin geçmesi gerekir. Bu süreç genellikle burunda ki operasyon büyüklüğüne, dokuların yapısına ve sorunun çözümüne göre değişiklik gösterir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burnu etkileyen en önemli kısım da burun ucudur. Burnun uç kısmında yaygın olarak görülen şekil bozuklukları, burun ucunun geniş olması, burun ucunda düşüklük olması, kalkık olması ve sivri yapılı burun ucu gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu gibi sorunların olduğu hastalar da burun estetiği mutlaka yapılmalıdır. Yapılan bu operasyonla burnun kemin kısmına dokunulmadan, sadece burnun yumuşak dokusuna işlem yapılır. oldukça kolay bir ameliyattır.

Burun Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır?

Burun estetiği şekil bozuklukları ve doğumsal meydana gelen sorunları çözmek için tercih edilen bir yöntemdir. Solunum yolu sıkıntısı yaşayan herkes rahatlıkla yaptırabilir. Burnun iç veya dış kısmında gözle görülmeyecek kadar bozukluklar meydana gelmiş olabilir. Kemik yapısında eğrilik veya çıkıklık olması, kıkırdak yapısında oluşan şekil bozuklukları gibi durumlar ameliyat gerektiren durumlardır.

Nasıl Yapılır?

 Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Küçük dokunuşlar gerektiren bir işlem olduğu için doktorun tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir. Ortalama olarak ameliyat 2 saat kadar sürer. Genellikle tercih edilen 2 farklı burun estetiği uygulaması vardır. İlk tercih edilen burun delikleri arasından küçük bir kesi açılarak yapılır. Genellikle burunda meydana gelen şekil bozukluğu ileri düzeyde ise tercih edilir. İyileşme süreci de uzundur. Ödem ve morluk çok sık görülür.

Diğer teknik ise kapalı olarak yapılan ameliyattır. Kesi işlemi burun delikleri içinde kalacak şekilde yapılır. Doktorun görüş alanı daha az ancak iyileşme süreci daha hızlıdır. Operasyon sonrasında burunda herhangi bir dikiş izi kalmaz.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat işlemi bittikten ağrılar meydana gelir. Anestezinin etkisi geçmeden hastaya ağrı kesiciler verilir ve ağrıların hafifletilmesi sağlanır. Doktorun verdiği ilaçları da mutlaka aksatmadan kullanmak gerekir. Ameliyat bittikten sonra 6 saat kadar ayağa kalkmanız önerilmez. İlk ayağa kalktığınız zamanlar da göz kararması ve baş dönmesi meydana gelebilir. Bu gibi etkilerin olması çok normaldir. Bu nedenle yanınızda mutlaka birisinin olması gerekir.

Ameliyat olduktan sonra mide bulantısı gibi bir sorununuz yoksa su içebilirsiniz. Sıvı gıdaları azar azar tüketmeye başlamanız da mümkün. İlk birkaç gün boyunca sıvı gıdalarla beslenmeniz daha sağlıklı olacaktır.  Göz altı ve göz çevresi etrafında morluk ve şişlikler meydana gelir. Gün geçtikçe bu morluk ve şişlikle yavaş yavaş yok olacaktır. İlk başlar da burunda kanama meydana gelebilir. Bu kanamaları önlemek için yastığınızı yüksek tutmanız da fayda var. İşlem bittikten sonra da ilk birkaç ay gözlük takmaktan kaçının.

 

map-marker
Torun Center, Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 74/186 A, D:Blok B1 Şişli/İstanbul