Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe

Yaşlanma, yer çekimi, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşan tarzı ve doğum gibi nedenlerden kaynaklanan karın bölgesi deformasyonları birçok kişi için oldukça can sıkıcıdır. Bu konuda rahatsızlık duyan birçok kişi spor yaparak bölgesel olarak bir iyileşme yakalamayı istese de bunu gerçekleştirebilen maalesef daha az kişi bulunmakta. Ancak uzun süreler spor yapmayı göze alamayan kişiler için önemli bir alternatif olarak karın germe operasyonları günümüzde oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Niçin Yapılır?

Günümüzde karın germe ameliyatının yapılmasının en önemli nedenleri arasında;

  • Hızlı kilo alıp verme nedeniyle meydana gelen sarkmalar
  • Yaşlanma ile ortaya çıkan sarkmalar ve
  • Doğum sonrası ortaya çıkan sarkmalar bulunmaktadır.

Özellikle doğum sonrasında birçok kadın karın bölgesinde meydana gelen fazlalıklardan kurtulmak istemekte ve karın gere operasyonuna karar vermektedir.

Risk grubu olarak nitelendirildiğinde oldukça a riskleri bulunan karın germe operasyonu da her ameliyat gibi bazı riskleri bünyesinde barındırabilir. Bu risklerin başında ise her ameliyatta oluşabilecek bir komplikasyon olarak enfeksiyon riski gelmektedir. Bunun dışında hemen hemen herhangi bir risk barındırmayan karın germe ameliyatı bundan dolayı da birçok kadın tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

Peki karın germe estetiği kimler için uygulanabilen bir yöntemdir? Öncelikle belirtmek gerekir ki karın germe operasyonu küçük yaşlardaki bireyler için uygulanan bir yöntem değildir. Ayrıca ameliyata girecek olan kişi ameliyat için uygun kilolarda değilse öncelikle hastanın kilo vermesi istenir. Bunun nedeni ortaya çıkacak karın germe sonucunun istenilen düzeyde olmasıdır. Ayrıca hasta eğer sigara kullanıyorsa mutlaka en az 1 ay öncesinden sigarayı bırakması istenir. Hatta ameliyattan sonra da en az 2 hafta içmemesi istenir. Aksi takdirde hastanın iyileşme süreci uzayabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişinin tercihi olan karın germe estetik ameliyatı genel olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlar mini ve tam germe ameliyatlarıdır.

  • Mini karın germe ameliyatı: Eğer deformasyona uğrayan bölge göbek deliğinin alt kısmında yer alıyorsa ve bu alanda hafif yağlanmalar ve sarkmalar ortaya çıkmışsa, karın kaslarında herhangi bir ayrılma ve gevşeme söz konusu değilse bu durumda mini karın gere ameliyatı daha uygun görülmektedir. Bu ameliyat daha çok tam karın germe operasyonu için uygun olmayan ve karın bölgesinde fazla kilo olmayan kişiler için tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle doğum sonrası fazla yağ ve cilt altı dokusu göbek altına toplanan kişilerde uygulanır. Operasyonda karın ve bel bölgesinde bulunan fazlalık yağlar alınır, göbek altında bulunan fazla doku çıkartılır ve bu şekilde germe işlemi uygulanır. Göbek üzerine kesinlikle bir müdahalede bulunulmaz.
  • Tam karın germe ameliyatı: Bu ameliyat yöntemi ise yukarıda anlatılan problemlerin göbek deliğinin üzerindeki bölgede görülmesi durumlarında uygulanır. Operasyon göbek deliği üstü, kasık ve karın bölgesi arasında gerçekleştirilir. Bu bölgede meydana gelen tüm çatlak, sarkma ve yağ doku fazlalıkları alınır. Ardından karın kasları sıkılaştırılır ve deri tamamen gerginleştirilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatının ardından kişi en fazla 1 ya da 2 saat sonra kendisine gelmektedir. Ertesi gün taburcu edilen hastalar bu süreçte karnı zorlayacak her türlü hareketten ve ağır eşya kaldırmaktan kaçınmalıdır. Yine ameliyat sonrasında 6 hafta boyunca korse giyilmesi de doktor tarafından önerilecektir. 10 gün sonunda dikişleri alınan hasta ilk banyosunu ise operasyondan 4 gün sonra yapabilmektedir.

map-marker
Torun Center, Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 74/186 A, D:Blok B1 Şişli/İstanbul